• Polecane:

Zalety piecy na pellet


Piece na pellet oferują takie rozwiązania grzewcze, jakich Ty właśnie szukasz. W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszy piec na pellet odpowiedni nie tylko dla Twojego domu, ale i budżetu.

piec na opał

Ponieważ koszt energii stanowi większą część budżetu domowego, wielu właścicieli domów nadal poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania swoich powierzchni. Przez co coraz popularniejsze stają się piece na pellet, które wykorzystuje się, jako dodatkowe (lub, w niektórych przypadkach, podstawowe) źródło ciepła.

Piece na pellet wyglądają podobnie do pieców na drewno lub wkładów kominkowych, ale podobieństwo się na tym kończy. Wewnątrz są to dość wyrafinowane urządzenia do spalania, a wynikiem ich sprawności i popularności są niskie koszty ogrzewania.

W przeciwieństwie do pieców na drewno nie spalają drewna. Zamiast tego spalają małe pelletki, zazwyczaj wykonane z wiórów lub trocin pochodzących z recyklingu.

Spalany w piecu pellet to w rzeczywistości trociny pochodzące z recyklingu, wióry drzewne, a czasami również łupiny orzecha włoskiego i orzeszków ziemnych oraz podobne odpady biomasy, które są rozdrabniane, prasowane i wytłaczane. Pellet przekształca odpady, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone na wysypiska w energię, zmniejszając naszą zależność od ropy naftowej.

Zarówno ze względu na konsystencję paliwa, jak i mechanikę spalania w piecu, pellet spala się wydajniej i czyściej niż drewno, co oznacza, że do powietrza przedostaje się znacznie mniejsza ilość cząstek stałych.

Silna kompresja wyciska wilgoć z pelletów, obniżając zawartość wilgoci poniżej 8 procent. Przez to są dużo bardziej suche w porównaniu z drewnem, które ma wilgotność od 20 procent do 30 procent. Im bardziej suche jest paliwo, tym więcej ciepła może wytworzyć. Im większy ogień się pali, tym więcej paliwa może zużywać. W porównaniu z piecami opalanymi drewnem, które wydzielają około 5 gramów cząstek stałych na godzinę, piece na pellet wydzielają mniej niż 1 gram na godzinę.

Sprawność spalania jest miarą tego, ile paliwa jest przetwarzane przez urządzenie na energię. Piece na pellet oferują 75-90 procent ogólnej sprawności (należy zwrócić uwagę na wskaźniki "ogólnej sprawności" podczas porównywania marek). W rzeczywistości pobiera się tak dużo ciepła, że większość pieców na pellet może być odprowadzana poziomo przez ścianę zamiast przez konwencjonalny komin.

Jeśli lubisz wygląd ognia, spróbuj znaleźć jednostkę z dobrym wzorem płomienia i dużą szybą. Możesz otrzymać ceramiczne kłody, które pomogą rozproszyć płomienie i nadadzą ogniu bardziej tradycyjny wygląd.

Jedną z wad pieców na pellet jest to, że są one stosunkowo złożone. Mają one wiele ruchomych części i silników, które wymagają konserwacji, więc dobrym pomysłem jest wybór modelu, który daje łatwy dostęp do jego części.

Piece na pellet posiadają wewnętrzny zbiornik na pellet o wartości dziennej; w zależności od wielkości pieca mogą pomieścić daną ilość pelletów. Oczywiście im większy pojemnik w piecach o podobnej wydajności, tym rzadziej wymagają one uzupełniania. Wewnątrz piecyki mogą być zasilane z dołu lub z góry. Wybierając piec na pelety z dolnym lub górnym załadunkiem, należy wziąć pod uwagę zalety i wady każdego z nich.


źródła: