• Polecane:

Zalety mieszkania na osiedlu domów jednorodzinnych


Osiedle domów jednorodzinnych to miejsce, które kojarzy się przede wszystkim ze spokojnym i beztroskim życiem. Wspólnie bawiące się dzieci, spacerujące osoby starsze i wspierający się sąsiedzi. Czy może istnieć lepsze miejsce dla rodziny?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub budową domu i nie wiesz, czy wyprowadzić się na osiedle domów jednorodzinnych, do bloku, czy odizolować całkowicie od miasta i natłoku ludzi, ten artykuł powinien Ci pomóc podjąć właściwą decyzję. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zalet oraz wad mieszkania na osiedlu domów jednorodzinnych.

osiedle mieszkaniowe

ZALETY:

  • Własny ogródek

Posiadanie nawet niewielkiego terenu zielonego potrafi naprawdę uszczęśliwić. W takim miejscu można spędzać wolny czas na świeżym powietrzu wraz z całą rodziną, odpoczywać i korzystać ze słońca, a także uprawiać warzywa, czy sadzić kwiaty. Tego wszystkiego na pewno nie można doświadczyć, mieszkając w bloku, gdzie jedyny widok na świat zewnętrzny zapewniają okna lub niewielki balkon.

  • Sąsiedzka pomoc

Wyprowadzając się na osiedle domów jednorodzinnych, możesz liczyć na sąsiedzką pomoc i to nie tylko, gdy zabraknie Ci w domu przysłowiowej szklanki mąki, ale również wtedy, kiedy wyjedziesz na kilka dni i będziesz potrzebować kogoś, kto przypilnuje Twojego domu. Poza tym między sąsiadami często nawiązują się przyjaźnie na całe życie.

  • Blisko centrum

Z reguły osiedla domów jednorodzinnych znajdują się niedaleko centrum miasta i szkół. Dzięki temu można dojechać do pracy lub na zajęcia w kilka chwil. Mimo bliskości sklepów i jednostek użyteczności publicznej takie osiedla mieszczą się w tych spokojniejszych częściach miast, przez co mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą, spokojem i pięknym krajobrazem.

  • Wiele możliwości zabaw dla dzieci
Na osiedlach, gdzie dominują rodziny z dziećmi, nie brakuje placów zabaw i innych miejsc publicznych, gdzie maluchy mogłyby spędzić wolny czas. Nawet jeśli nie ma takich miejsc, to i tak sąsiedztwo dzieci w tym samym lub różnym wieku pozwala na organizowanie wspólnych rozrywek.

WADY:

  • Wścibscy sąsiedzi

Możliwe jest, że sąsiedzi, na których trafisz, będą niezwykle pomocni, serdeczni i przyjaźnie nastawieni. Jednak możesz również zamieszkać obok ludzi, którzy będą obserwować każdy Twój ruch, plotkować i zazdrościć, uprzykrzając życie Twoje i innych mieszkańców.

  • Brak oryginalności

Osiedla domów jednorodzinnych wyróżnia jednolita estetyka zarówno terenów zielonych, jak i samych budynków. Oczywiście wygląda to bardzo schludnie, lecz nie jest to opcja dla osób, które lubią się wyróżniać. Każdy dom zaprojektowany jest według określonego schematu i niestety niemożliwe jest dokonywanie większych zmian.